Tlačová kancelária KBS

Syndikovať obsah
Tlacova kancelaria Konferencie biskupov Slovenska - spravodajsky server
Aktualizácie: pred 8 min 44 s

Pápež na talianskom eucharistickom kongrese v Matere: Sen o eucharistickej Cirkvi

Ne, 25/09/2022 - 11:27
V nedeľu 25. septembra, na druhý deň po návšteve Assisi, podnikol pápež František ďalší pastoračný výjazd v rámci Talianska. V meste Matera v regióne Basilicata na juhu Apeninského polostrova predsedal záverečnej svätej omši na 27. talianskom národnomo eucharistickom kongrese. V závere vyslovil výzvy za pokoj pre Mjanmarsko a Ukrajinu i za oslobodenie unesených v Kamerune. Pripomenul dnešný Svetový deň migrantov a pre celé Taliansko vyprosoval vyššiu pôrodnosť.

Cirkev slávi Deň migrantov a utečencov: Božie kráľovstvo sa buduje spolu s nimi

Ne, 25/09/2022 - 11:21
„Dnes je Svetový deň migrantov a utečencov. Obnovme svoj záväzok vytvárať budúcnosť, v ktorej budú v centre záujmu aj migranti, utečenci, vysídlenci a obete obchodovania. Božie kráľovstvo sa buduje spolu s nimi.“

Dohoda z Assisi: „Františkova ekonómia“ 2022

So, 24/09/2022 - 17:57
V plnom znení prinášame text dohody účastníkov projektu „Františkova ekonómia“, podpísaný 24. septembra 2022 v Assisi za účasti pápeža Františka a vyše tisícky účastníkov z viac ako stovky krajín.

Assisi 2022: Františkova ekonomika nie je utópia

So, 24/09/2022 - 17:46
„My, mladí ekonómovia, podnikatelia a tvorcovia zmien ... vynaložíme svoj život na to, aby sa ekonomika dneška a zajtrajška stala ekonomikou evanjelia.“ Dohodu tohto znenia dnes v Assisi spolu s pápežom Františkom podpísali mladí zapojení v medzinárodnej iniciatíve „The Economy of Francesco“, ktorú pred troma rokmi sám naštartoval.

Únos poznačil život nového kolumbijského kardinála Jorge E. Carvajalu

Pi, 23/09/2022 - 20:43
Mons. Jorge Enrique Jiménez Carvajal je jedným z nových kardinálov vymenovaných na augustovom konzistóriu. Pochádza z Kolumbie, kde je tiež emeritným arcibiskupom Cartageny de Indias. Jeho angažovanosť pre mládež viedla k tomu, že ho v roku 2002 uniesli. Na tú chvíľu si spomína s vetou z Biblie: jazyk sa mu prilepil na strechu úst.

V Križovanoch nad Dudváhom zorganizovali seminár Otcove srdce

Pi, 23/09/2022 - 18:15
Pochádza z Anglicka, napriek tomu sa v našej krajine už dávno udomácnil. Seminár Otcovo srdce. Už roky mení životy Slovákov. TV LUX s kamerou zavítala do obce Križovany nad Dudváhom neďaleko Trnavy, kde sa tento seminár konal. Organizátori pripravili prednášky, chvály, sväté omše, adoráciu i viaceré svedectvá.

Farnosť si pripomenula 176. výročie zjavenia Panny Márie v La Salette

Pi, 23/09/2022 - 17:45
Farnosť Považská Bystrica - Rozkvet si pripomenula 176. výročie zjavenia Panny Márie v La Salette. Tá je zároveň patrónkou miestneho kostola. Farnosť pre veriacich pripravila duchovnú obnovu počas celého týždňa. Nechýbali sväté omše, krížová cesta, adorácie, modlitby chvál ani koncert.

Na Bohosloveckej fakulte v Bratislave slávnostne otvorili akademický rok

Pi, 23/09/2022 - 12:52
Na Rímskokatolíckej cyrilometodskej bohosloveckej fakulte UK v Bratislave slávnostne otvorili akademický rok. Slávnosť sa začala svätou omšou, ktorú celebroval v stredu bratislavský arcibiskup metropolita Stanislav Zvolenský, ktorý je zároveň aj veľkým kancelárom fakulty. Po svätej omši nasledovalo zasadnutie akademickej obce v Aule Benedikta XVI.

Pápež František na Twitteri pripomenul odkaz sv. pátra Pia z Pietrelčiny

Pi, 23/09/2022 - 12:30
V piatok 23. septembra, keď si Cirkev pripomína svätého pátra Pia z Pietrelčiny, rozoslal pápež František cez sociálnu sieť Twitter duchovný odkaz, ktorý pre veriacich svätec zanechal: „Láska živená vierou má moc odzbrojiť sily zla. Svätý Pio z Pietrelčiny bojoval proti zlu celý život: s pokorou, s poslušnosťou, s krížom, obetovaním bolesti z lásky.“

V Kamerune podpálili kostol, uniesli piatich kňazov, rehoľnú sestru a laikov

Pi, 23/09/2022 - 12:13
V kamerunskej diecéze Mamfe sa odohral v uplynulých dňoch nezvyčajne krutý útok na miestnu cirkev. Útočníci podpálili kostol a uniesli päť kňazov, rehoľnú sestru a troch laikov. Podľa dostupných informácii teraz žiadajú výkupné. „O unesených osobách nemáme žiadne správy,“ píše ACN - Pomoc trpiacej Cirkvi.

Páter Pio by bez Ježiša nevznikol, vraví provinciál slovenských kapucínov

Pi, 23/09/2022 - 11:49
„To, ako prežíval svätú omšu; ako ľudí upriamoval na Eucharistiu; aký vzťah prežíval k Panne Márii; ako ľudí vyzýval na úctu nebeskej Matky; ako rehoľníkov nasmerovával k zodpovednému životu a dodržiavaniu regúl, konštitúcie a žitia evanjelia. Zázraky Pátra Pia sú ako šľahačka, ktorá nás priťahuje,“ hovorí pre Katolícke noviny Norbert Pšenčík.

Pozvánka na program fatimskej soboty na bratislavskej Kalvárii

Pi, 23/09/2022 - 11:28
Bratia dominikáni farnosť Bratislava Kalvária, Ružencové bratstvo Kalvária a Kresťanské združenie Sprevádzajúci pozývajú na Fatimskú sobotu v sobotu 1. októbra 2022 o 15:00. Začne sa ružencom v Lurdskej jaskynke, pokračovať bude Mariánskou svätou omšou v Kostole Panny Márie Snežnej na Kalvárii o 16:00.

V Bazilike svätého Emeráma na Nitrianskom hrade oslávili jej patróna

Pi, 23/09/2022 - 11:15
Hlavným celebrantom liturgickej slávnosti bol po svojom návrate z kurzu pre nových biskupov v Ríme pomocný nitriansky biskup Mons. Peter Beňo. Spolu s ním za účasti prítomnej verejnosti a bohoslovcov Kňazského seminára sv. Gorazda. Koncelebrovali nitriansky biskup Mons. Viliam Judák, veľprepošt a kanonici katedrálnej kapituly a kňazi pôsobiaci v Nitre.

Jadrový reaktor v Mochovciach požehnal františkán, jadrový fyzik

Pi, 23/09/2022 - 10:45
Reaktor na treťom bloku jadrovej elektrárne v Mochovciach požehnal františkán Karol Miroslav Švarc, píše stránka Slovenských elektrárni. „Veda a viera sa nevylučujú. Vytvárajú syntézu,“ hovorí páter Karol Miroslav Švarc z františkánskej rehole, ktorý reaktor požehnal. Pred takmer 20 rokmi absolvoval aj štúdium na Katedre jadrovej techniky a fyziky fakulty elektrotechniky a informatiky v Bratislave.

Slávnostným Veni Sancte začali v nitrianskom kňazskom seminári akademický rok

Pi, 23/09/2022 - 10:29
Pri príležitosti začiatku akademického roka 2022/2023 sa 20. septembra 2022 v Katedrále – Bazilike sv. Emeráma v Nitre za účasti biskupov a bohoslovcov Nitrianskej, Banskobystrickej a Žilinskej diecézy uskutočnilo slávnostné Veni Sancte. Hlavným celebrantom liturgickej slávnosti bol nitriansky biskup Mons. Viliam Judák.

Deloitte Global u pápeža: Planéta našou vinou ochorela, treba zmenu

Pi, 23/09/2022 - 10:17
Skupinu konzultantov spoločnosti Deloitte Global, ktorá sa zaoberá účtovníctvom a inými ekonomickými službami po celom svete, prijal na audiencii vo Vatikáne pápeža František. Povzbudil stať sa tzv. integrálnymi konzultantmi - teda „aby spolupracovali na zmene orientácie našej planéty, ktorá našou vinou ochorela - z hľadiska klímy i nerovností“.

Kardinál Parolin sa v New Yorku zhováral s ruským ministrom Lavrovom

Pi, 23/09/2022 - 10:13
Vatikánsky štátny sekretár kardinál Pietro Parolin sa v New Yorku stretol s ruským ministrom zahraničných vecí Sergejom Lavrovom. Hovorili spolu vo štvrtok 22. septembra povedľa programu Valného zhromaždenia OSN.

ČT prevedie východným Slovenskom a predstaví Gréckokatolícku cirkev

Pi, 23/09/2022 - 09:58
Dvojdielny dokument s názvom Krajina trojramenných krížov, ktorý predstavuje Gréckokatolícku cirkev na východnom Slovensku uvedie vo vysielaní Česká televízia v cykle Cesty viery. Program predstavuje cestu krajinou východného Slovenska - regiónu, kde náboženstvo a príslušnosť k Cirkvi tvoria súčasť osobnej identity človeka.

Lučenec privíta Celoslovenské večeradlo Mariánskeho kňazského hnutia

Pi, 23/09/2022 - 09:33
V sobotu 24. septembra sa v Lučenci uskutoční celoslovenské večeradlo Mariánskeho kňazského hnutia. Program bude vo farskom kostole Navštívenia Panny Márie. Jeho súčasťou sú modlitby ruženca, sväté omše, Korunka Božieho milosrdenstva, prednášky, adorácia i mariánsky sviečkový sprievod.

TV LUX vyhlasuje nový ročník súťaže amatérskych filmárov SAFi 2022

Pi, 23/09/2022 - 09:00
Televízia LUX vyhlasuje nový ročník súťaže amatérskych filmárov SAFi 2022. Zapojiť sa môžu jednotlivci, spoločenstvá i komunity. Súťažiaci musia nakrútiť krátky film - v maximálnej dĺžke 5 minút - na tému Môj učiteľ. Okrem učiteľov v pravom zmysle slova - teda tých zo školy, môžu nakrútiť aj iných ľudí, ktorí v nejakom zmysle spadajú do kategórie „Môj učiteľ“.

*