Tlačová kancelária KBS

Syndikovať obsah
Tlacova kancelaria Konferencie biskupov Slovenska - spravodajsky server
Aktualizácie: pred 8 min 56 s

Nový svätec Titus Brandsma - vzor pre novinárov v temných časoch

pred 19 min 51 s
Karmelitánsky kňaz, teológ, novinár a spisovateľ Titus Brandsma sa pred Druhou svetovou vojnou dôrazne postavil proti nacistickým rasovým zákonom namiereným proti Židom, čo hrdinsky zaplatil vlastným životom. Už v roku 1985 ho ako mučeníka blahorečil sv. Ján Pavol II. Po vyše 36 rokoch, v nedeľu 15. mája 2022, mu Cirkev priznala titul svätosti kanonizačným výrokom pápeža Františka.

Pápež mladým odporučil tri zásady spirituality Charlesa de Foucaulda

pred 1 hod 26 min
„Máte dedičstvo svätosti, ktoré treba rozvíjať.“ Aj týmito slovami sa prihovoril pápež František mladým ľuďom z francúzskej diecézy Viviers, ktorá je rodiskom dvoch z desiatich svedkov viery, ktorých v nedeľu Svätý Otec vyhlásil za svätých: kňaza Charlesa de Foucaulda a rehoľnej sestry Márie Rivierovej. Mladých pápež prijal na audiencii vo Vatikáne v sobotu 14. mája.

V Nigérii na smrť ukameňovali študentku: náboženskí lídri čin odsudzujú

pred 1 hod 56 min
V Nigérijskom štáte Sokoto na severovýchode krajiny v piatok 13. mája na smrť ukameňovali kresťanskú študentku. Moslimskí i kresťanskí náboženskí predstavitelia odsudzujú tento krutý zločin, žiadajú štátne orgány o objasnenie prípadu a o zabezpečenie pokoja v krajine. Ako uvádza biskup miestnej diecézy Mons. Mathew Hassan Kukah, „ide o neľudský zločin, ktorý nemá nič spoločné s náboženstvom. Kresťania a moslimovia tu roky spolunažívali v pokoji“, uvádza na internetovej stránke diecézy Sokoto.

Cirkev dostala desať nových svätých - duchovné podnety z kanonizácie

pred 2 hod 43 min
„Svätosť netvorí len niekoľko hrdinských gest, ale veľa každodennej lásky“ – povedal pápež František v nedeľu 16. mája v homílii pri svätej omši na Vatikánskom námestí spojenej so svätorečením. Pri poludňajšej mariánskej modlitbe na konci slávenia vyslovil pápež želanie, aby vo svete plnom vojen noví svätci inšpirovali k spoločným riešeniam a k ceste dialógu.

V kaplnke vo Svätom Antone sa konala púť k sv. Jánovi Nepomuckému

pred 3 hod 23 min
V nedeľu 15. mája 2022, deň pred sviatkom svätca Jána Nepomuckého, sa konala v obci Svätý Anton púť k patrónovi kaplnky pri ceste zasvätenej kňazovi s atribútom spovedného tajomstva. Púť sa začala po svätej omši z farského kostola, keď ulicami obce známej Poľovníckym kaštieľom, ku ktorému kaplnka patrí, putovali veriaci farníci.

Tisícky detí sa zišli na misijných pútiach na troch pútnických miestach 

pred 4 hod 3 min
Už po devätnásty raz sa 14. mája 2022 v Rajeckej Lesnej uskutočnila Misijná púť detí, ktorú organizujú eRko – Hnutie kresťanských spoločenstiev detí, Dobrá novina a Misijné dielo detí. Prvýkrát sa Misijná púť detí v Rajeckej Lesnej uskutočnila v roku 2002 a odvtedy sa k nej pripojili ďalšie pútnické miesta – Levoča, Marianka a Obišovce.

Programové tipy Televízie LUX, Rádia LUMEN a Rádia Mária (20)

pred 5 hod 19 min
Programové tipy Televízie LUX, Rádia LUMEN a Rádia Mária (20)

Výber z pracovného a duchovného programu biskupov Slovenska (20)

pred 5 hod 49 min
Výber z pracovného a duchovného programu biskupov Slovenska (20)

Výzva pápeža Františka na Svetový deň rodiny

Ne, 15/05/2022 - 13:57
Nedeľa 15. mája je Svetovým dňom rodiny, vyhláseným zo strany OSN. Pápež František v tento deň cez sociálnu sieť rozoslal cez Twitter výzvu podporovať a chrániť rodinné vzťahy, ktoré nám umožňujú „žiť dobre a robiť ľudstvo bratskejším“.

Homília pápeža zo slávnosti svätorečenia 15. mája 2022

Ne, 15/05/2022 - 11:44
Prinášame plné znenie homílie pápeža Františka, ktorú vyslovil v nedeľu 15. mája pri svätej omši na Vatikánskom námestí spojenej so svätorečením desitich svedkov viery z Talianska, Francúzska, Indie, Holandska a Uruguaja.

Pápež František pôjde do Kanady, cesta je v pláne od 24. do 30. júla 2022

Pi, 13/05/2022 - 21:05
Už je známy dátum cesty pápeža Františka do Kanady. Svätý Otec tam pocestuje v dňoch 24. – 30. júla 2022 a navštívi Edmonton, Québec a Iqualuit. Oznámil to riaditeľ Tlačového strediska Svätej stolice. „Svätý Otec prijal pozvanie občianskych a cirkevných autorít, ako aj komunít pôvodných obyvateľov Kanady“, uvádza sa vo vyjadrení Mattea Bruniho.

Pápež: Púťou do Južného Sudánu povedať nie špirále násilia a zbraní

Pi, 13/05/2022 - 20:35
„Hriechy, ktoré viedli k našim historickým rozdeleniam, možno prekonať jedine v pokore a pravde, keď začneme pociťovať bolesť nad vzájomnými ranami a potrebu dávať a prijímať odpustenie“. Aj týmito slovami sa v piatok 13. mája prihovoril pápež František členom Medzinárodnej anglikánsko-katolíckej komisie, ktorú prijal vo Vatikáne.

Pápež František: „Panna Mária Fatimská, tvojmu Srdcu sa zverujeme“

Pi, 13/05/2022 - 20:15
Tvít bol zverejnený s tzv. meme obrázkom, ktorý zachytáva pápeža Františka pred sochou Fatimskej Panny Márie v Bazilike sv. Petra 25. marca, v momentoch aktu zverenia Ukrajiny, Ruska i celého sveta Nepoškvrnenému Srdcu Panny Márie. Pápežov odkaz je pripomenutím slov pápežovej modlitby za mier.

Na podporu rodiny, ktorá prišla pri požiari o dom, zorganizovali koncert

Pi, 13/05/2022 - 20:04
Rodina Tajberová žila v obci Stará Kremnička pri Žiari nad Hronom. V auguste roku 2019 však prišli o dom po ničivom požiari. V súčasnosti hľadajú nové bývanie, no nemajú dosť finančných prostriedkov. Na ich podporu zorganizovali v Divadle Boženy Slančíkovej Timravy v Lučenci benefičný koncert.

Policajný zbor v spolupráci s farnosťami pripravuje preventívne aktivity

Pi, 13/05/2022 - 20:03
V poslednej dobe sa vyskytli prípady, kedy podvodníci telefonicky kontaktovali starších ľudí pod zámienkou, vylákať od nich peniaze. Policajný zbor preto v spolupráci s farnosťami pripravuje preventívne aktivity. V Trstenej na Orave sa strážcovia zákona stretli s dôchodcami na svätej omši, po ktorej bola prednáška.

Blahoželanie predsedu KBS novému pražskému arcibiskupovi Graubnerovi

Pi, 13/05/2022 - 15:15
Predseda KBS bratislavský arcibiskup metropolita Mons. Stanislav Zvolenský, pozdravil Mons. Jana Graubnera pri príležitosti jeho menovania do funkcie pražského arcibiskupa. Prinášame ho v plnom znení.

Pápežova výzva Západu: Spoločne otočme trend demografickej zimy

Pi, 13/05/2022 - 11:14
V plnom znení prinášame posolstvo pápeža Františka účastníkom 2. ročníka podujatia „Všeobecný stav pôrodnosti“, ktoré zorganizovalo talianske Fórum prorodinných združení 12. – 13. mája 2022 v Ríme s mottom: „Dá sa to!“

Za nového pražského arcibiskupa bol vymenovaný Mons. Jan Graubner

Pi, 13/05/2022 - 11:05
Pápež František vymenoval Mons. Jana Graubnera, doterajšieho olomouckého arcibiskupa a moravského metropolitu za nového pražského arcibiskupa. Informuje o tom Tlačové stredisko Českej biskupskej konferencie.

Na Gréckokatolíckom eparchiálnom úrade v Košiciach bola biblická súťaž

Pi, 13/05/2022 - 10:49
V priestoroch Gréckokatolíckeho eparchiálneho úradu v Košiciach sa konala v stredu 11. mája biblická súťaž. Prebiehala v dvoch kategóriách (kategória A 1.-2. ročník a kategória B 3.-4. roč.). Súťaž otvoril v mene vladyku Cyrila Vasiľa SJ Jaroslav Lajčiak, protosynkel Košickej eparchie. Všetci prítomní sa spoločne pomodlili modlitbu 3. hodinky.

Ukrajinci nám dávajú lekcie vytrvalosti a nádeje, vraví brat Benoît z Taizé

Pi, 13/05/2022 - 10:41
Ukrajinci prechádzajú veľmi ťažkými časmi, ale dávajú nám všetkým lekcie vytrvalosti a nádeje, povedal brat Benoît z ekumenickej komunity Taizé po svojej návšteve Ukrajiny. Pripomenul, že bratia už dlho udržiavajú živý vzťah s kresťanmi na Ukrajine. Na stretnutiach organizovaných komunitou vždy predstavujú veľkú skupinu účastníkov.

*