Tlačová kancelária KBS

Aktualizácie: pred 9 min 17 s

Rímska diecéza ukončí diecéznu fázu procesu blahorečenia Chiary Corbellovej

pred 9 hod 28 min
Po piatich rokoch práce na kanonizačnom procese je Rímska diecéza pripravená uzavrieť diecéznu fázu blahorečenia a postúpiť všetky zhromaždené informácie Dikastériu pre kauzy svätých.

V Sudáne sa zrútil zdravotnícky systém a narastá počet vysídlených osôb

pred 9 hod 28 min
Hovorca Medzinárodného výboru Červeného kríža vyzýva k sprístupneniu pomoci v Sudáne – v jednej z najkrízovejších krajín sveta, kde sa zrútil zdravotnícky systém a narastá počet vysídlených osôb.

Prítomnosť Vatikánskej knižnice v digitálnom priestore sa naďalej rozširuje

pred 9 hod 28 min
S cieľom lepšie sprístupniť cenné kultúrne zbierky bola podpísaná ďalšia dohoda medzi inštitúciou a spoločnosťou NTT DATA, jedným z medzinárodných lídrov v oblasti IT so sídlom v Japonsku.

Portál Baziliky sv. Kríža v Kežmarku zreštaurujú, získali grant 50-tisíc eur

pred 9 hod 28 min
Gotický portál Baziliky sv. Kríža v Kežmarku čaká obnova. Rozhodla o tom hlasujúca verejnosť v rámci 15. ročníka iniciatívy Poklady Slovenska, ktorá je zameraná na záchranu kultúrnych pamiatok na Slovensku.

Indický premiér po stretnutí s pápežom na samite G7: Pozval som ho k nám

pred 9 hod 28 min
„S pápežom Františkom som sa stretol v rámci samitu G7. Obdivujem jeho odhodlanie slúžiť ľuďom a zlepšovať našu planétu. Pozval som ho aj na návštevu Indie.“ Tak sa vyjadril predseda vlády tejto ázijskej krajiny.

Biskup Trstenský navštívil poľskú farnosť svätého Alberta Chmielovského

pred 9 hod 28 min
Na pozvanie farára krakovskej farnosti Nová Huta kanonika Pavla Kubaniho a za hojnej účasti veriacich slúžil odpustovú slávnostnú svätú omšu spišský biskup Mons. František Trstenský.

Liturgiu blahorečenia Jána Havlíka bude sprevádzať zbor 100 spevákov

pred 9 hod 28 min
Zmiešaný spevácky zbor, ktorý bude sprevádzať liturgiu slávnostnej svätej omše pri príležitosti blahorečenia Jána Havlíka v Šaštíne, naplno odštartoval skúšobný proces.

Skalka pri Trenčíne zažije konferenciu „Nové svitanie“ už po dvanásty raz

pred 9 hod 28 min
Na lúke pod starobylým kláštorom na Skalke pri Trenčíne sa od 13. do 17. júla uskutoční už 12 ročník katolíckej pútnickej konferencie Nové svitanie. Jej cieľom je poukázať na bohatstvo Katolíckej cirkvi.

Dva roky po masakre na juhu Nigérie podozrivých ešte stále neobžalovali

pred 9 hod 28 min
Dva roky po masakre, pri ktorej teroristi zavraždili viac ako 40 veriacich počas turíčnej omše na juhozápade Nigérie, podozrivých ešte stále neobžalovali.

Madrid hostí sekretárov biskupských konferencií, nechýba zástupca KBS

pred 9 hod 28 min
Na pozvanie Konferencie biskupov Španielska sa v dňoch 16. až 19. júna 2024 koná 51. stretnutie generálnych sekretárov biskupských konferencií zjednotených v Rade európskych biskupských konferencií (CCEE) v Madride.

Časopis Rebrík vstupuje do 35. ročníka, naďalej privádza deti bližšie k Bohu

pred 9 hod 28 min
Časopis Rebrík vstupuje do 35. ročíka. Ide o jediný katolícky časopis pre deti prvého stupňa základných škôl, pričom obsahuje aj rubriky pre predškolákov. Jeho cieľom je pomôcť deťom duchovne rásť a formovať ich.

Nové Katolícke noviny sa venujú ľuďom, ktorí museli opustiť svoju krajinu

pred 9 hod 28 min
Etnologička Katarína Nádaská vysvetľuje, že keď sú ľudia nútení opustiť svoju domovinu, cítia sa vytrhnutí zo svojich historických, spoločenských i kultúrnych koreňov.

Syrakúzske úrady chcú návrat ostatkov patrónky mesta, sv. Lucie z Benátok

pred 9 hod 28 min
Mestská rada Syrakúz prijala návrh, ktorým žiada definitívny návrat pozostatkov patrónky mesta, svätej Lucie, do tohto sicílskeho mesta. Tie sa od 13. storočia nachádzajú v Benátkach.

Pápež František: Šírenie nenávistných vyhlásení oberá človeka o dôstojnosť

pred 9 hod 28 min
„Zhromažďovaním neoverených informácií, opakovaním banálnych a falošne presvedčivých prejavov a hlásaním nenávistných vyjadrení neutkávame ľudské dejiny, ale oberáme človeka o dôstojnosť.“

Vo Vatikáne zasadá Rada kardinálov C9 za osobnej účasti pápeža Františka

pred 9 hod 28 min
Rada kardinálov, ktorú zriadil pápež František v roku 2013, mu má pomáhať pri reforme Rímskej kúrie a pri riadení Cirkvi. Ide o tretie stretnutie rady v roku 2024, naposledy zasadala v apríli.

Prípravy na Svätý rok v Ríme prinášajú aj nové archeologické objavy

pred 9 hod 28 min
Rekonštrukčné i stavebné práce v Ríme spojené s prípravou na Svätý rok 2025 sprevádzajú aj archeologické nálezy. Jedny z hlavných prác sa konajú aj pred sídlom Vatikánskych médií, na Piazza Pia pri Anjelskom hrade.

Vyšiel prehľad najnovších čísel katolíckych periodík na Slovensku (25)

pred 9 hod 28 min
Prinášame prehľad najnovších čísel katolíckych periodík na Slovensku.

Štokholmský medzinárodný inštitút: Jadrové mocnosti zvyšujú svoj arzenál

pred 9 hod 28 min
Podľa výročnej správy Štokholmského medzinárodného inštitútu pre výskum mieru jadrové mocnosti postupne zvyšujú svoj jadrový arzenál, pretože geopolitická situácia sa zhoršuje a štáty sa čoraz viac spoliehajú na jadrové odstrašenie.

Pápež František vysvetľuje odstúpenie emeritného páeža Benedikta XVI.

pred 9 hod 28 min
„Benedikt XVI. odstúpil kvôli svojej čestnosti,“ povedal pápež František v rozhovore s Javierom Martínezom-Brocalom, vatikánskym redaktorom španielskeho denníka ABC.

V Nigérii uniesli ďalšieho katolíckeho kňaza, Cirkev vyzvala k prepusteniu

pred 9 hod 28 min
V Nigérii uniesli ďalšieho katolíckeho kňaza. Christiana Ikeu, farára kostola svätého Matúša v Ajalli (miestna samosprávna oblasť Orumba North v južnom štáte Anambra), uniesli spolu s ďalšou osobou v nedeľu.