Čítačka správ

Generálny sekretár COMECE k incidentu medzi Marokom a Španielskom

Tlačová kancelária KBS - pred 4 hod 27 min
„COMECE vyjadruje ľútosť nad smrťou desiatok migrantov a žiadateľov o azyl v blízkosti marockého mesta Nador pri pokuse prekročiť plot do španielskeho mesta Melilla, ako aj nad stratou životov dvoch policajtov. Modlime sa za nich a za ich rodiny," píše vo vyhlásení generálny sekretár COMECE Manuel Barrios Prieto.

Vyšiel dekrét o odpustkoch k 2. svetovému dňu starých rodičov

Tlačová kancelária KBS - pred 5 hod 1 min
Pri príležitosti Druhého svetového dňa starých rodičov a seniorov dáva Cirkev možnosť získať úplné odpustky. Budú ich môcť získať veriaci, ktorí sa zúčastnia na svätej omši, ktorej bude vo Vatikánskej bazilike predsedať pápež František. Podobne ich budú môcť získať chorí, ktorí budú slávenie sledovať na diaľku z domu.

Misijné diela ponúkajú malého misionára pre deti aj od ďalšieho roka

Tlačová kancelária KBS - pred 5 hod 14 min
Pápežské misijné diela na Slovensku ponúkajú pre farnosti, školy a rodiny pastoračnú pomôcku – slovníček „Malý misionár“ v rozmere A6, ktorý obsahuje texty a 51 obrázkov – samolepiek na jednotlivé nedele a prikázané sviatky liturgického roka od septembra 2022 do júna 2023. 

Pápež František vyjadril smútok nad smrťou migrantov v Melille a Texase

Tlačová kancelária KBS - pred 5 hod 30 min
Pápež František dnes na Twitteri vyjadril smútok nad dvoma nedávnymi tragédiami migrantov v Melille a v Spojených štátoch a modlil sa za obete. Pápež vyzýva Pána, aby "otvoril naše srdcia, aby sa tieto nešťastia už nikdy neopakovali". V posledných dňoch sa o imigračnej realite hovorilo v súvislosti s dvoma dramatickými udalosťami.

Pred 31 rokmi bol Ján Chryzostom Korec vymenovaný za kardinála

Tlačová kancelária KBS - pred 5 hod 37 min
Pred 31 rokmi - 28. júna 1991 - ustanovil dnes už sv. Ján Pavol II. Jána Chryzostoma Korca za kardinála. Menovanie bolo ohlásené na všeobecnej audiencii 29. mája 1991. Ján Chryzostom kardinál Korec bol prvým predstaviteľom slovenskej cirkevnej provincie, ktorému sa dostalo vďaka osobným kvalitám takej cti, že sa stal členom kolégia.

Pápež František požehná páliá pre 44 nových metropolitných arcibiskupov

Tlačová kancelária KBS - pred 5 hod 56 min
Na Slávnosť sv. Petra a Pavla, patrónov Ríma, požehná pápež František náplecné páliá pre 44 nových metropolitných arcibiskupov. Urobí tak pri svätej omši v stredu 29. júna v Bazilike sv. Petra. Pálium utkané z vlny baránkov je symbolom Dobrého pastiera, ktorý nesie zranenú ovečku na svojich pleciach.

V Skalnom sanktuáriu chystajú podujatie Mladosť – nádej budúcnosti

Tlačová kancelária KBS - pred 6 hod 11 min
Farnosť a Obec Ladce, Farnosť a Obec Beluša, Považská cementáreň, a. s. Ladce a a Nadácia AGAPA Ladce pozývajú na medzinárodné kultúrno-duchovné podujatie Mladosť – nádej budúcnosti do Skalného sanktuária Božieho milosrdenstva na hore Butkov. Uskutoční sa v sobotu 2. júla 2022 od 13:00.

Terchová privíta prvý júlový víkend ďalšie Cyrilometodské slávnosti

Tlačová kancelária KBS - pred 6 hod 11 min
Obec a Farský úrad Terchová, Miestne kultúrne stredisko v Terchovej, Biskupský úrad v Žiline, Žilinský samosprávny kraj a Krajské kultúrne stredisko v Žiline pozývajú na XXXIII. ročník Cyrilometodských dní v Terchovej. Cyrilometodskú svätú omšu bude sláviť v utorok 5. júla 2022 o 11:00 žilinský diecézny biskup Mons. Tomáš Galis.

Mosn. Ján Kuboš posvätil kostol sv. Petra z Alkantary v Okoličnom

Tlačová kancelária KBS - pred 6 hod 20 min
Po dlhoročnom úsilí sa podarilo správcovi farnosti Okoličné Jozefovi Tomagovi spolu s miestnymi farníkmi a mnohými ďalšími spolupracovníkmi zrekonštruovať a zreštaurovať Kostol sv. Petra z Alkantary. Tento pôvodne františkánsky najväčší gotický kostol na Liptove prešiel komplexnou rekonštrukciou a možno dnes obdivovať jeho krásu.

Milosrdní bratia v Bratislave chystajú opäť koncerty v Rajskej záhrade

Tlačová kancelária KBS - pred 6 hod 41 min
Milosrdní bratia v Bratislave pozývajú po pandémii opäť na koncerty v Rajskej záhrade ich nemocnice. Prvý bude v sobotu 2. júla 2022 (na sviatok patrocínia chrámu milosrdných bratov) o 19:30, vystúpi Katedrálny zbor sv. Martina. Ďalšie sú naplánované na 22. júla a 19. augusta 2022. Koncerty sa konajú v Rajskej záhrade areálu Univerzitnej nemocnice.

Na brnianske výstavisko sa vracia Katolícka charizmatická konferencia

Tlačová kancelária KBS - pred 6 hod 56 min
Organizátori dlho nevedeli, či podujatie nepokazia nejaké opatrenia. Alebo či podujatie neskomplikujú davy ľudí utekajúcich pred vojnou na Ukrajine, ktorí sa dočasne uchýlili na výstavisko. Ako však organizátori zdôrazňujú, v súčasnosti je všetko na dobrej ceste a kresťania môžu ísť na výstavisko bez problémov.

Charitou novootvorené Centrum podpory požehnal arcibiskup Orosch

Tlačová kancelária KBS - pred 7 hod 12 min
Projekt je podporený sieťou národných charít Caritas Internationalis, ktoré Slovensku poskytli prostriedky v objeme viac ako 2,5 milióna eur. Po uplynutí roka bude SKCH hľadať ďalšie možnosti udržateľnosti. „Predpokladáme, že už počas roka, a následne sa centrá preklopia do pomoci všetkým núdznym ľuďom,“ uviedol Miroslav Dzurech.

Vatikán vydal revidovanú verziu Vademeca o sexuálnom zneužívaní

Tlačová kancelária KBS - pred 7 hod 30 min
Dva roky po prvom vydaní vyšla revidovaná verzia "Vademeca o vybraných procesných otázkach pri riešení prípadov sexuálneho zneužívania mladistvých duchovnými". Ide o nástroj, ktorý vypracovalo Dikastérium pre náuku viery s cieľom pomôcť biskupom a ich spolupracovníkom pri riešení situácií, keď je duchovný obvinený zo zneužívania maloletých.

Pápež píše mladým: Využite prázdniny ako prípravu na výzvy budúcnosti

Tlačová kancelária KBS - pred 7 hod 52 min
Talianske letovisko Sorrento v Neapolskom zálive hostí od 27. júna do 3. júla vôbec prvý Svetový samit mladých o cestovnom ruchu (Global Youth Tourism Summit). Podujatie na využitie potenciálu mladých ľudí pre udržateľný rozvoj a mier podporil cez video aj pápež František.

Katolíci v USA sa po rozhodnutí súdu mobilizujú, aby pomáhali ženám

Tlačová kancelária KBS - pred 8 hod 23 min
Katolíci v Spojených štátoch amerických si po piatkovom rozhodnutí Najvyššieho súdu (v prípade Roeová verzus Wade z roku 1973, ktoré zakotvovalo právo ženy na interrupciu) uvedomujú, že je potrebné ponúknuť ženám podporu a usilovať sa o zavedenie zákonov na ochranu nenarodeného života v jednotlivých štátoch.

Teror v Nigérii si vyberá ďalšiu daň, o život prišli dvaja katolícki kňazi

Tlačová kancelária KBS - pred 8 hod 41 min
Teror a prenasledovanie kresťanov v Nigérii si vyberá ďalšiu daň. Cez víkend boli zabití ďalší dvaja katolícki kňazi. V nedeľu bol v štáte Edo na juhu Nigérie unesený a zabitý otec Christopher Odia. Deň predtým na severe krajiny, v štáte Kaduna, teroristi zabili pátra Vitusa Boroga.

V dvestoročnom chráme v Rudlove posvätil vladyka Rusnák ikonostas

Tlačová kancelária KBS - pred 8 hod 56 min
Pri príležitosti 620. výročia prvej písomnej zmienky o obci Rudlov a zároveň 200. výročia od posviacky Chrámu Narodenia Presvätej Bohorodičky v obci navštívil v nedeľu 26. júna túto gréckokatolícku farnosť vladyka Peter Rusnák. Pri vstupe do chrámu ho privítal starosta obce Juraj Vasiľ a správca farnosti Marek Saraka chlebom a soľou.

Rádio Regina prinesie na sviatok sv. Cyrila a Metoda prenos sv. liturgie

Tlačová kancelária KBS - pred 9 hod 6 min
V utorok 5. júla 2022, na sviatok svätých Cyrila a Metoda, odvysiela RTVS na Rádiu Regina v priamom prenose sv. liturgiu z bratislavskej katedrály o 9:00 v cirkevnej slovančine. Hlavným slúžiteľom bude protsynkel eparchie Vladimír Skyba, píše Bratislavská eparchia.

Svätá stolica zverejnila program 37. apoštolskej cesty pápeža do Kanady

Tlačová kancelária KBS - pred 9 hod 17 min
Prinášame oficiálny harmonogram 37. apoštolskej cesty pápeža Františka v dňoch 24. – 30. júla 2022 do Kanady.

„Stromčekovci“ spomínali v Žiline na zosnulého Ladislava Stromčeka

Tlačová kancelária KBS - pred 9 hod 27 min
Školské sestry, priatelia, známi a kamaráti, odchovanci a študenti (jedným slovom - „Stromčekovci“), ktorí poznali zosnulého kňaza Ladislava Stromčeka, sa stretli v nedeľu na svätej omši v Katolíckom dome v Žiline, aby si pripomenuli tohto vzácneho kňaza. Svätú omšu slávil ekonóm Nitrianskeho biskupstva Martin Štofko. Prihovoril sa Milan Polák.
Syndikovať obsah

*